<

FCSB

FCSB a fost eliminată din Liga Campionilor la fotbal de echipa cehă Sparta Praga, care s-a impus cu scorul de 3-2 (3-0), marÅ£i seara, pe Stadionul Steaua din BucureÅŸti, în manÅŸa secundă din turul al treilea preliminar. După 1-1 în deplasare, campioana României plătit preÅ£ul pentru o primă repriză catastrofală, în care a primit trei goluri, marcate de Veljko Birmancevic (13, 28 – penalty) ÅŸi Lukas Haraslin (37). FCSB a jucat mai bine în partea secundă, a marcat de două ori, prin Darius Olaru (60) ÅŸi Malcom Edjouma (85), dar nu a reuÅŸit mai mult, notează Agerpres. Sparta a dominat autoritar primul sfert de oră ÅŸi golul a venit firesc. La un corner (13), la care portarul Târnovanu a fost pasiv ÅŸi ezitant, Soerensen a reluat cu capul, Lixandru a respins de pe linia porÅ£ii, dar Birmancevic a reluat plasă de la un metru. FCSB a replicat imediat, dar portarul Vindahl nu a avut emoÅ£ii la lovitura de cap a lui Ngezana (15). OaspeÅ£ii au fost din nou periculoÅŸi, prin Olatunji (16), al cărui ÅŸut la colÅ£ul scurt a fost prins de Târnovanu. Åžtefănescu (18) a ÅŸutat la colÅ£ul lung, dar mingea s-a dus pe lângă poartă. Sparta s-a desprins pe tabelă dintr-un penalty transformat de Birmancevic (28), după ce Olatunji a fost lovit cu capul de Dawa la un duel aerian. O nouă ezitare a defensivei bucureÅŸtene a făcut ca scorul să devină unul de forfait, Haraslin (37) a trecut uÅŸor de CreÅ£u ÅŸi a tras la colÅ£ul lung, fără speranÅ£e pentru Târnovanu. Olatunji (40) ÅŸi Haraslin (44) au avut ÅŸi ei situaÅ£ii notabile. FCSB a fost periculoasă chiar înainte de pauză, dar Băluţă (45) a tras pe lângă colÅ£ul lung, iar Åžtefănescu (45) a ÅŸutat slab din careu, fără probleme pentru portarul danez. ÃŽn debutul reprizei secunde, scorul putea lua proporÅ£ii, dar Târnovanu l-a blocat pe Olatunji (52), scăpat singur. FCSB a reuÅŸit să reducă din diferenţă prin Olaru (60), care a profitat de căderea lui Birmancevic ÅŸi a marcat frumos, cu un ÅŸut cu efect. Popa (76) a reluat pe lângă poartă din poziÅ£ie dificilă, iar FCSB a reuÅŸit să înscrie ÅŸi al doilea gol, prin Edjouma (85), care a reluat cu capul centrare excelentă a lui Olaru. Echipa antrenată de Charalambous a sperat în ultimele minute că va trimite meciul în prelungiri, da