You are currently viewing Šok v Sloveniji: Guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle je bil danes aretiran zaradi suma poneverbe večje vsote javnih sredstev… preberi več

Šok v Sloveniji: Guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle je bil danes aretiran zaradi suma poneverbe večje vsote javnih sredstev… preberi več

Šok v Sloveniji: Guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle je bil danes aretiran zaradi suma poneverbe večje vsote javnih sredstev… preberi več

 

Šok v Sloveniji: Guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle aretiran zaradi domnevne poneverbe

Ljubljana — V neverjetnem razpletu dogodkov, ki je pretresel finančne in politične kroge v Sloveniji, je bil Boštjan Vasle, guverner Banke Slovenije, danes aretiran zaradi suma poneverbe večje vsote javnih sredstev. Aretacijo, ki je bila potrjena s strani Generalne policijske uprave, je sledila večmesečna diskretna preiskava nepravilnosti, zaznanih med notranjimi finančnimi revizijami.

 

Vasle, ki vodi Banko Slovenije od decembra 2018, je bil po poročanju prepeljan v pridržanje iz svojega doma v Ljubljani v zgodnjih jutranjih urah med usklajeno akcijo protikorupcijskih preiskovalcev. Oblasti sumijo, da je Vasle preusmeril velike vsote denarja iz rezerv centralne banke prek zapletene mreže offshore računov in slamnatih podjetij.

 

Natančen znesek, ki naj bi bil vpleten, še ni bil javno razkrit, vendar viri blizu preiskave ocenjujejo, da bi se vsota lahko povzpela na več deset milijonov evrov — kar bi lahko pomenilo enega največjih finančnih škandalov v sodobni zgodovini Slovenije.

 

Vlada Republike Slovenije še ni podala uradne izjave, pričakuje pa se, da bo predsednik vlade Robert Golob javnost nagovoril še danes. Banka Slovenije je medtem začasno imenovala namestnika guvernerja Primoža Dolenca, da vodi operativno delo do nadaljnjega, ob tem pa javnosti in finančnim trgom zagotavlja, da institucija ostaja stabilna in v celoti operativna.

 

Boštjan Vasle, star 52 let, je bil v času svojega mandata splošno cenjen kot stabilen in pragmatičen vodja, še posebej v nemirnih letih pandemije COVID-19 in gospodarskega okrevanja Evrope. Njegova aretacija je pretresla tako domače kot mednarodne finančne kroge ter sprožila pomisleke o nadzornih mehanizmih v eni izmed manjših, a stabilnih gospodarstev evroobmočja.

 

Pravni strokovnjaki pričakujejo dolgotrajen sodni postopek, saj primer vključuje čezmejne transakcije in morebitne kršitve etičnih standardov Evropske centralne banke. Vasle do zdaj še ni podal javne izjave, njegova odvetniška ekipa pa je sporočila, da bo obtožbe odločno izpodbijal na sodišču.

 

Ta razvijajoči se škandal pomeni temno poglavje za slovenski bančni sektor, saj pušča tako državljane kot vlagatelje v dvomih o integriteti najpomembnejše finančne institucije v državi.

Leave a Reply